Ay Tutulması Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

0
39

Ay Tutulması Nedir, Nasıl Gerçekleşir? Bu konu hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyoruz. Burada aşağıdan detaylı bilgiye hemen ulaşabilirsiniz.

Ay Tutulması Nedir?

Gök olaylarının en resmi olanları Ay tutulması ve Güneş tutulmasıdır.
Bu iki büyük gök vakası külüstür çağlarda da insanlar doğrultusunda fark edilmişti. Ancak o çağda daha ne bulunduğu anlaşılmayan bu beklenmedik hadise karşısında insanların reaksiyonları korkma şeklindeydi.

Güneş, Ay ve yıldızlar büyük güçlerdi ve alışık olmadık bir vaziyete girmeleri insanları korkuturdu.
Üstelik bu varlıklar kutsaldı ve insanlarda korkuları depreştiriyordu.

Bir Ay tutulmasında Dünya’nın gölgesinin ayın üstüne düşmesi ve ayın kenarından köşesinden yenmiş gibi gürünmesi insanlar içerisinde korkutucu ve ürkütücü bir hal almıştı. Sonraki senelerde bu gök olaylarını fark etmişler, hem de ne vakit gerçekleşeceğini de hesaplamaya başlamışlardır.  Ay Dünya’nın çevresinde dönmeye devam ediyor.

Ay ve Dünya bu arada Güneş’in çevresinde de dönüyor. Bu dönüşleri esnasında öyle bir lâhza geliyor ki Dünya, Ay ile Güneş’in arasına giriyor ve üçü bir çizgi üstünde diziliyor.

Ay tutulmasında gerçekleşen hadise, işte tam bu sırada Dünya’nın gölgesinin ayın üstüne düşmesi olayıdır.
Bu görkemli hadise gökyüzünde ve yeryüzünde olağanüstü bir gösteri oluşturmakta, büyük bir heyecan yaratmaktadır. Günümüzden binlerce sene evvel insanlar Ay tutulmalarını, sahip oldukları inanca, hayat sürdürdükleri bölgeye ve kendisi kültürlerine göre değişik şekillerde yorumlar da bulunmuşlardır.

Eski Türklerde Ay tutulmasını, bir canavarın Ay’ı kemirdiği şeklinde yorumlamışlardır. Eski Türklerin armalarında hilal ve yıldız bulunuyordu ve bir canavarın Ay ile savaşması onlar içerisinde kalifiye bir ehemmiyet taşıyordu.

Bu nedenle Ay’a savunma yapma için ellerinden geleni yapmaya çalışırlardı. Yerküre bir gezegendir ve kendi direk olarak bir ışık saçmaz. Sadece Güneş’ten gelen ışınları uzaya yansıtır. Yerkürenin o sırada Güneş’e bakmayan yüzeyi ise arkasında bir karanlık konisi oluşturur. İşte Ay’ın bu karanlık koniye girmesi halinde Ay tutulması olmaktadır.

Ay Tutulması Nasıl Gerçekleşir?

Bütün olarak her sene iki kere tekrarlanan Ay tutulmaları, yukarıda da açıklandığı şekilde Dünya’nın Ay ile Güneş arasına girmesi ve Dünya’nın karanlık yüzünün meydana getirdiği koninin Ay’ın üstüne düşmesi ile oluşmaktadır.
Yani yerküre Ay’ın üstünde bir gölge yaratmaktadır.

Ay bu yolla gölgede kaldığı vakit, Güneş’ten gelen ışınları alamaz ve bu bölge karanlıkta kalır. Bu şekilde gerçekleşen olaya Ay tutulması denmektedir. Ay tutulması hangi sebepten ötürü gerçekleşir diye soruluyorsa, gerçekte biraz Güneş, Ay, seyyareler, yıldızlar, galaksiler ve uzayın genişliği gibi konular üzerinde alakanız olması gerekmektedir.

Bu sistemler şaşırtıcı büyüklüktedir ve hepsi olağanüstü bir tertip içerisinde çalışmaktadır. Ay’ın ve Dünya’nın uzayda sebep hareket ettiklerini bilmeden Ay tutulması sebep gerçekleşir diye merak etmek ve anlamaya çalışmak yetersiz kalır.

Ay tutulması vaziyeti, gerçekte uzayda Ay, Dünya ve Güneşin bir çizgi üstünde sıralanması, değişik şekillerde olabilir.
Bu değişik şekillere bağlı olarak Ay tutulmasının tanımları da farklılaşır. En son 27 temmuz 2018 de kanlı ay tutulması olayı gerçekleşmiştir. Bu olay 20.30 da başlayıp gece yarısı 02.30 sularına kadar sürmüştür. Bazı ülkeler de görüleceği gibi bizim Ülkemizde de bu durum gözle rahatlıkla görülmüştür.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin