Astım Nedir Belirtileri Nelerdir?

0
24

Uzun vadede öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi sorunlarla ortaya çıkan hastalığa astım denir.

Astımın Belirtileri

Solunum yolunun iltihaplanmasında ya da solunum yollarındaki bir sıkıntıda astım belirtileri görüleceği gibi bu belirtiler ciddi derecede kişinin hayatını tehdit eder nitelikte olabilir aynı zamanda belirti olmaksızın uzun süreli periyotlar halinde astım atakları görülebilir.

Ortak astım belirtileri; hırıltı, göğüs sıkışması, öksürük, nefes zorluğu gibi belirtilerdir.

Hırıltı: hava kanallarından geçen havanın zorlanması sonucu oluşan ıslık sesidir. En bilindik astım belirtisi olmasına karşın her hırıltı astım belirtisi değildir. Hırıltının oluşumunda koah, pnömoni gibi hastalıklarda etken olabilir.

Göğüs sıkışması: kaslarımızın solunum yolunu çevreleyerek göğüste sıkışma hissi uyandırmasıdır.

Öksürük: sürekli tekrar eden bir öksürük astımın en belirgin belirtilerindendir.

Nefes zorluğu: solunum yollarında oluşan iltihapla birlikte nefes almanın zorlaşmasıyla ortaya çıkar.

Daha az görülen astım belirtileri ise: yorgunluk hissi, bunaltı, burun deliklerinin büyümesi gibi belirtileridir.

Yorgunluk hissi: yaşanan astım krizi sonrası ciğerlere ve hücrelere yeterli oksijen gitmemesi sonucu yorgunluk hissi oluşur. Geceleri uykusuzluk çekmeye götüren bu krizler sabahları yorgunluk hissi uyandırır.

Bunaltı: nefes darlığının sonucu olarak görülür. Nefes almakta güçlük yaşanır.

Burun deliklerinin büyümesi: bu belirtiler yetişkinlerden ziyade çocuklarda yaygın görülür. Nedeni ise zor nefes alımından kaynaklıdır.

Astımın Acil Belirtileri

Şiddetli astım krizleri günlük hayatı etkileyecek niteliktedir. Acil astım belirtisi gösteren insanlar vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir. Acil astım belirtileri arasında: hızlı nabız, yüksek ateş, göğüste ağrı, solunum güçlüğü, aşırı kaygılanma, zihinde bulanıklık, yürürken ve konuşurken zorlanma, nefes alamam, yüz tırnak ya da dudaklarda renksizleşme sayılabilir.

Astımı Tetikleyen Unsurlar

Astımı tetikleyen unsurlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu unsurlar arasında ağaçlardaki polenler, havadaki kirlilik, aşırı fiziksel aktivite, kullanılan ilaçlar, stres gibi duygular, sigara gibi unsurlar sayılabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin