Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

0
24

Anne sütü; sağlık ve besleyicilik açısından, besin değerleri bakımından dünyada eşi benzeri olmayan, alternatifi bulunmayan bir besindir. Bu nedenle, yeni doğan tüm bebeklerin, doğumdan sonra ki ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önerilir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini devam ettirmesi için de anne sütünün önemi son derece büyük. Anne sütünü arttırmanın yolları nelerdir. Anne sütünü arttırıcı besinler nelerdir?

Çemen Otu Tohumu

Hint mutfağı ve Ayurvedik tıp alanında yoğun biçimde kullanılan çemen otu tohumu, anne sütünü arttırmada da etkili bir besindir. 2 hafta boyunca düzenli olarak kullanılması durumunda, anne sütünde belirgin bir artış meydana geldiği tıbbi olarak da kanıtlanmıştır.

Rezene

Anne sütü için gerekli olan; östrojen veprolaktin üretimini teşvik eder. Hormon değişikliklerine yol açan anethol ve dianethol bakımından zengindir.

Dereotu

Rezene türünden bir besin olup, sağlıklı bir şekilde anne sütü üretimini destekler. Ayrıca hormonal değişikliklere de olumlu yönde katkıda bulunur.

Siyah Susam

Kalsiyum açısından oldukça zengin bir besin olması nedeniyle anne sütünü arttırdığı düşünülür. Ayrıca içinde kalsiyum, bakır gibi mineraller barındırır. Düzenli olarak tüketilmesi fayda sağlar.

Kimyon

Demir bakımından zengin olması nedeniyle, doğum sonrasında annenin demir eksikliğini gidermesi açısından önemlidir. Süt üretimini destekleyen besinlerden birisidir.

Yeşil Sebzeler

Anne sütü üretimi açısından önemli bir faktör olan laktasyonu arttırıcı özelliğe sahip olan yeşil sebzeler, sindirim sisteminin düzenlenmesi açısından da etkilidir.

Sarımsak

Her ne kadar kokusundan dolayı sevilmeyen bir besin olsa da, hem anne, hem de bebek için faydalı bir başka besin de sarımsak. Annenin iştahını açarak süt üretimi için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınmasına yardımcı olur, bebeğin de emzirme süresini arttırır.

Kırmızı Ve Turuncu Sebzeler

Havuç, patates, pancar gibi beta-karoten bakımından zengin besinler, anne sütü kalitesini arttırmaya yardımcı olur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin