Anne Karnındaki Bebeğin Beyninde Su Olmasının Riski Nedir?

0
7

Bebeğin beyninde su olmasının tıp literatüründeki adı Ventrikülomegali’dir. Ventrikülomegalinin doğmamış bebeklerde görülme sıklığı ise yaklaşık 1000 doğumda 0.1-2 aralığındadır. Erkek bebeklerde kız bebeklere oranla daha sık görülmektedir.

Anne Karnındaki Bebeğin Beyninde Su Olmasının Nedeni

Bebeğin beyninde su olmasının nedenleri arasında bebeğin anne karnında enfeksiyon geçirmesi, genetikte normal olmayan durumlar, X’e bağlı kalıtım, (Erkeklerde kromozom düzeni XY şeklindedir. Kadınlarda ise XX şeklindedir. Kadınlarda X kromozomuna bağlı bir hastalık olursa diğer X kromozomu destekler ve kadınlar hasta değil sadece taşıyıcı olurlar. Erkeklerde ise tek X kromozomu olduğu için, ondan kaynaklı sıkıntı hastalığa neden olur.) özel sendromların bulunması, tümörler, kanamalar başlıca sebepleridir. Pek çok sebebi olan bu hastalığın anne karnında yalnızca teşhisi mümkündür. Yani bu rahatsızlık anne karnında tedavi edilemez. Bu hastalığın sebebi çoğunlukla belirlenemez. Hastalık tek taraflı da olabilir iki taraflı da olabilir. Tek taraflı olan çok düşük oranlar da olsa daha iyi sonuç bulan bebekler vardır.

Ventrikülomegali Tanısı

Ventrikülomegali hastalığının tanısı ultrason muayenesinde konulabilir. MR ile de desteklenir. Daha çok doğumsal darlık ile alakalıdır. Hastalık teşhis edildikten sonra yapılması gerekenler ise hastalığın tek taraflı mı iki taraflı mı olduğunun belirlenmesi, Ventrikülomegalinin şiddeti, enfeksiyon testleri, genetik araştırmalar, fetal MR testi bunlar tıbbi olarak izlenmesi gereken aşamalardır. Daha sonra aile detaylıca bilgilendirilip hamileliğin devamına veya sonlandırılmasına karar verilmelidir. Bebeğin beyninde su olmasıyla ilgilenen bölüm Perinatoloji’dir.

Doğum Sonrası

Bebek doğduktan sonra sağlık durumu hastalığın şiddeti ile alakalıdır. Eğer beyindeki su oranı hafif derecede ise ve anne karnında başka bir rahatsızlık gelişmediyse sağlık durumu %60-%80 normal görülür. Ancak bebeğin beynindeki su oranı fazla genişlikte ise ardından farklı problemlerin gelişme oranı da artar. Sinirsel rahatsızlıklar, görme, yürüme, kafa çapının büyük olması, bıngıldağın geniş olması görülebilecek sıkıntılar arasındadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin