Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

0
16

Sindirimin başlangıç kısmı olan ağız bölümü, vücut için çok önemlidir. Bakımı ve temizliği tüm vücut için dikkatle yapılmalı ve bu konuda hassasiyet gösterilmelidir. Ağız Kokusu bir hastalık nedeni ile olabileceği gibi, sadece sabah uyanınca ya da bazı yemeklerden sonra olması bir hastalık belirtisi olarak görülmemelidir. Bu tarz ağız kokuları fizyolojik ağız kokularıdır.

Ağı Kokusu Neden Olur?

Akciğer rahatsızlıklarından kaynaklanan enfeksiyonlar, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, mide sorunları ve diş eti rahatsızlıkları ya da diş çürükleri rahatsızlıklarından kaynaklandığı gibi; tütün ve alkollü ürünün kullanımı ve yetersiz ağız hijyeni nedeni ile ağız kokusu oluşur. Ağız Kokusu oluşumunda, ağızdan kaynaklı sebeplerin oranı %90’dır. Geri kalan kısımları oluşturan sebepler ise %8 üst solunum yolu rahatsızlıkları ve metabolik sebeplerdir.

Fizyolojik Ağız Kokusu ve Patolojik ağız Kokusu Nedir?

Sabah uyandığınız zaman olan daha sonra kaybolan ağız kokusu ve özellikle soğan, sarımsak gibi kokulu besinler tükettikten sonra oluşan ağız kokusu anlık kokular olduğu için tedavi gerektirmeyen kokularıdır. Bunlar fizyolojik ağız kokusu olarak isimlendirilir. Bir rahatsızlık belirtisi olarak görülen aslında o rahatsızlıkların sonucu oluşan ağız kokuları patolojik ağız kokusuolarak isimlendirilir. Karaciğer yetmezliği ya da şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar bunun en iyi örnekleridir.

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Patolojik nedenle oluşan ağız kokuları ancak uzman doktorlar tarafından tedavi edilir ancak fizyolojik ağız kokusutedavisiz önlenebilir.

  • Temizlik çok önemlidir. Gece yatmadan hemen önce ve yemeklerden sonra dişler iki dakika fırçalanmalıdır.
  • İçeriğindeçinko olan macunları ağız kokusunu önlemede ve giderilmesinde yardımcıdır.
  • Basit şekerler içeren hazır gıdalar ve abur cuburlar ağız kokusuna neden olabilir. Beyaz un ve beyaz şeker bakteriler sebep olacağından çok fazla tüketilmemelidir.
  • Bol bol su içmenin yararı çoktur, yararlarından biri de ağız kokusunu gidermek konusunda yardımcı olmasıdır. Bol su içimi ağız kokusunu önler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin