Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nedir

0
9

Adet öncesi sendromu adet zamanınızın yaklaşmasını size haber veren sinyal gibidir. Vücudunuzun bu duruma geçiş yapmasının en önemli belirtilerinden bazıları önceden önemsemediğiniz olayları ya da davranışları daha yoğun yaşamanıza, bazende tam tersi olarak umursamayabilirsiniz, bu gibi duygusal geçişler hemen hemen her kadının yaşamış olduğu hislerdir, bu duygusal geçiş dönemi her kadına göre farklılık gösterebilir, adet sendromu hafif geçtiği gibi ağır travmalar şeklinde de seyreder, kesin bir tedavisi yoktur, bu duruma ek olarak, karın bölgesindeki şişlik, ağrı, sızlama, bacaklarda halsizlik, sürekli yeme isteği gibi belirtilerde görülür. Adet öncesi başlayan rahatsızlıklar çoğunlukla olmasa da adet döneminde de devam eder, bu 10 ile 15 gün arasında değişiklik gösterebilir. Rahatsız edecek düzeyde seyreden adet sendromunuz varsa bunu kendi başınıza düzenli olarak her seferinde aynı şikâyetlerin olup olamadığı takip edebilirsiniz, uzun süren şikâyetler aynı şekilde seyrediyorsa bir doktorla görüşmenizde yarar vardır. Rahimde bulunan ufak çaplı kistlerin de rahatsızlığınızı artırması mümkündür.

Adet Öncesi Sendromundan Nasıl Kurtulunur

Adet öncesi sendromundan kurtulmanın belirlenmiş bir yöntemi yoktur, her kişiye göre farklılık gösteren bu durum mevsimsel etkilerle, beslenmenizle de alakalı olabilmektedir. Beslenme bozukları vücudumuzun her organını etkiler bu aylarda beslenme şeklinize dikkat etmeniz ve düzenli beslenme şeklini sürekli hale getirmeniz bu dönemi rahat geçirmenizi ve şikâyetlerinizin hafiflemesinde önemlidir. Sağlık kontrollerinizi yaptırmalı, sürekli kullanılan ağrı kesici ilaçları doktorunuzun bilgisi dışında kullanmamalısınız, sizi rahatlatan bitki çaylarından aşırıya kaçmayacak miktarlarda kullanabilirsiniz, ıhlamur, ada çayı, kekik, mercek köşkü, papatya, melisa çaylarını tüketerek vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Adet Öncesi Sendromunda Spor Yapılabilir mi?

Adet öncesi ve sonrasında oluşan yaşam biçiminizi ve ilişkilerinizi etkileyen sendromunun etkilerini azaltmak adına beslenme alışkanlıklarını düzenlemeniz le birlikte yaptığınız yoga, pilates, yürüyüş, nefes egzersizleri, hafif şekilde yapılan aerobik, ritmik şekilde yapılan hafif koşular, vücudumuzu yormadan ağır sporlar yapmadan rahatlama sağlanabilir, ağır sporların kanamayı arttırma riski olduğu unutulmamalıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin