Adet Gecikmesi Nedenleri, Kaç Gün Sürer?

0
26

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikme durumu birincil veya ikincil olabilmektedir. Genç bir kadın 15 ile 16 yaşına kadar hiç adet görmemiş ise 1. tip adet gecikmesi adı verilmektedir. 2.tip adet gecikmesinde ise yapılması gerekenler eğer düzenli adet gören bir kadında daha önceden  adet görmüş olan bir kız beklenen zaman içerisinde adet görmüyorsa eğer o zaman biz tıp dilinde buna 2.tip adet görme olayını veriyoruz. Adet döngüsü sırasında esasen aslında yumurtalık ve rahim arasında ciddi bir şekilde hormonel iletişimsizlik olmaktadır.

Yeniden salgılanmış olan hormonlar da yumurtalıklar oluşuyor.  Bunlardan salgılanmış olan hormonlar ile rahmin içerisindeki dokular gelişmektedir. Yumurtalıkta olgunlaşmaya başlayan yumurta tam yaklaşık olarak 28 günlük bir adet dönemi sürecinde tam ortasında bir yumurtlama söz konusu oluyor. Daha sonra ise vücut kendini gebeliğe doğru artık hazırlama evresine geçiyor. Zaten gebelik oluşmaz ise adet olayı gerçekleşmiş oluyor. Aslında bütün bu sistemler ufak bir hormonel olaya dayanmaktadır.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Sürer?

Eğer bir kadın ve ya genç kız düzenli olarak adet görüyorsa ki bu ortalama 4 hafta süredir. 1 ila 45 günü düzenli ise normaldir. Saat gibi adet görüyorsa 2 günlük bir gecikme bile yine adet gecikmesi olarak kabul edilmektedir. O zamandan sonra gebelik ile ilgili bütün incelemeler tekrardan gözden geçirilip yapılmalıdır. Doktor denetiminden geçmeniz de fayda vardır. Bu tür riskleri ancak bu şekilde en aza indirip ya da yok edebilirsiniz.

Adet dönemi yaşadıktan kısa bir süre sonra bir genç kız 2 yıl içerisinde düzensiz adet görme tamamen artık normal gibi kabul edilir. Yine tabi ki bir adet gecikmesi eğer bir gebelik bekleniyorsa normal fizyolojik olan bir şeydir. Aynı zaman da doğurganlık çağına gelmiş birisi için ise menopoz da doğal adet gecikmesi ve adet gecikmenin durması durumdur.

Bazı insanlar da adet döngüleri bu durum 25 ila 30 gün arasında yine değişebilmektedir. Çok düzensiz olan birinde ise bunu tam anlamıyla değerlendirmek ne yazık ki mümkün değil. Yazımızın ortaların da dediğimiz gibi en yakın hekime yine de başvurmanız sizin en büyük yararınıza olacaktır.

Adet gecikmesi ile düzensizliği nedir?

Adet gecikmesi ile düzensizliğini şu şekilde tanımlayabiliriz. Adet gecikmesi, adet düzensizliğinin farklı bir şekli olabilir ama adet düzensizliği çok sık olarak görme ya da bazen seyrek bir şekilde görme şeklinde gözlemlenebilir. Bunun yanında adet dışı kanamalarla beraber adetlerin düzensiz olması şeklinde de olabilmektedir. Herkese sağlıklı günler dileriz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin