ABS Frenleme Sistemi Nedir, Çalışma Mantığı Hakkında Bilgiler

0
130

ABS Nedir?

ABS araçlar da frenleme sistemidir. Ancak bu özellik her araçta bulunmuyor. Son kasa arabalar da bu özelliği daha da iyileştirerek güzel bir hale getirdiler.

ABS frene sahip olan araçlar diğer ABS ye olmayan araçlara göre duruşları çok daha farklıdır. Güvenli ve emin bir şekilde arabaya hiç bir hasar vermeden durabilmektedir. Bu da 2 arabayı birbirinden ayırmaktadır. Şoförün usta ya da acemi olup olmaması bir şey ifade etmiyor. Olay yalnızca ABS de bitiyor.

ABS Çalışma Mantığı Nedir?

ABS frenleme sistemi aslında elektronik bir sistem üzerine kurulmuştur. Sürücüler aniden bir frene bastıklarında sistem otomatik olarak bunu algılar ve hemen doğrudan ileterek işlevini yapmaya başlar. ABS olmayan bir araba düşünürsek eğer sürücü önündeki bir engele çarpmamak için ani bir fren yada manevra yaptığı zaman bütün yük olduğu gibi ön kısmı binecektir. Eğer fren basma süresi oldukça uzarsa bu sefer de Allah muhafaza tekerlek kendini kilitleyecek arabayı savurmaya kadar götürebilir. Yük çok daha fazla artacağı için ani frenden sonra frene ayağınızla basıp basıp çekin. Daha sonra büyük felaketler ile karşılaşmayın. Dünya’da ölümcül kazalar genel de hep bu yüzden olmaktadır.

Eğer ABS sistemli bir araba da yine aynı şekilde önünüze birden araba çıktı ve ne yapacağınızı bilmeden refleks olarak aniden tekrar acı bir şekilde frene bastınız bu durum da ABSler de elektronik manyetik bir sensör olduğu için hemen frene basar basmaz devreye girecek ve bazı bölgelere uyarı sağlayacaktır. Ancak burada frene çok sert bir şekilde basmanız gerekmektedir. Sert bir şekilde basıldığı zaman devreye girmektedir. Uyarıcı sinyaller sayesinde algılama işlemini gerçekleştirecek. Diğer normal araçlara göre ABS de tekerlekler kilitlenmez. Bu durumda zaten siz frene basılı iken direksiyonu çok rahatlıkla sağa sola çevirmenize imkan tanımaktadır. İşte ABS’nin de en güzel yanı budur. Yol tutuşu burada çok ciddi önem arz etmektedir. En azından şoför ne yapacağına böyle bir durum da kendisi karar verecektir.

Ayrıca sizlere şunu da eklemek istiyorum. Günümüz de teknoloji günden güne büyümekte ve değişmekte. Bakalım ileride araçlara daha ne gibi yenilik ve değişiklikler gelecek hep birlikte göreceğiz.

Ölümcül kazalardan kaçınmak için lütfen ABS destekli araçları kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin