6 Aylık Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

0
13

  • 6. ay bebeklerin gelişiminde, dolayısıyla da beslenmesinde dönüm noktalarından biridir. 6. aydan itibaren bebeğin sindirim sistemi anne sütü dışındaki, ek gıda olarak tabir edilen, besinleri sindirmeye hazır hale gelmeye başlar. Bu nedenle 6. aydan itibaren bebeğin beslenmesinde hem anne sütü ve hem de ek gıdalar yer tutar. Burada önemli olan nokta ek gıdalara geçişin yavaş yavaş ve sonuçları kontrollü bir şekilde gerçekleştiriliyor olmasıdır.
  • Aydan Sonra Anne Sütü

Hekimlerce önerilen, ideal beslenme şekli, bebeklerin 6. aya dek sadece anne sütü ile beslenmesidir. Eğer bebek, anne sütü ile yeterince beslenemiyorsa, bu eksiklik anne sütünün yerini tutabilecek hazır mamalar ile takviye edilir. Ancak 6. Aydan itibaren sadece anne sütü bebeğin beslenme ve gelişme ihtiyacını karşılamamaya başlar ve anne sütüne ek olarak katı gıdalar da bebeğe verilir. Fakat bu geçişte bebeğin anne sütüne hala ihtiyacı olduğu unutulmamalı, bebek sütten kesilmemelidir. İdeal olan bebeğin 2 yaşına dek anne sütü almaya devam etmesidir.

Ek Gıdalara Geçiş

Ek gıdalara geçilirken bebeklere verilen gıdaların başında yoğurt geliyor. Ancak burada yoğurdun evde mayalanmış, dolayısıyla da koruyucu ve katkı maddelerinden arındırılmış olması önemli. Sebze ve meyve püreleri de bebeklere ilk verilebilecek ek gıdalar arasında yer alıyor. Mevsim sebze ve meyveleri ile hazırlanan pürelerin, besleyici değerini düşüren elektrikli karıştırıcılar yerine cam rende ya da süzgeçten geçirilerek hazırlanması, gıdaların besleyici değerini yitirmemesini sağlıyor. Hazırlanan gıdaların uygun şekillerde saklanması ve bebeklere mümkün olduğunca taze olarak verilmesi de önemli. Muhallebiler de 6. aydan itibaren bebeklere verilebilecek ek gıdalar arasında. Burada dikkat edilecek nokta inek sütünün birçok hekim tarafından 1 yaşına dek bebeklere önerilmiyor oluşu, dolayısıyla da muhallebinin inek sütü kullanılmadan hazırlanması gerektiği.

Sonuç olarak 6. Aydan itibaren bebeğin beslenme formülü anne sütü artı ek gıdadır. Ancak bebek ek gıdalarla yavaş yavaş ve azar azar tanıştırılmalı, bebeğe ilk kez verilen her besinin bebek üzerindeki etkisi birkaç gün izlenmeli ve sonuçları görüldükten sonra bebeğe yeni besinler verilmelidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin